Já mám, kdo má? Zlomky

ZV-6

Nový produkt

Trénujete čtení a zápis zlomků.

Poznáváte jejich různou grafickou podobu.

Porovnáváte jejich hodnotu.

Více informací

265 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

Komu je hra určena?

Hru využijí děti v předškolním vzdělávání a také v 1. a 2. ročníku. 

Produkt obsahuje:

  • 2×23 hracích karet
  • přehled
  • pravidla + nápady k dalšímu využití

Karty jsou rozděleny na dvě hry po 23 kartách. Jedna hra obsahuje obrázky s grafickým vyjádřením zlomku v kruhu. Druhá hra vyjadřuje hodnotu zlomku na ose. 

Hru využijete jak ve skupině dětí, tak ve dvojici. Ale i jednotlivec může dělat různé aktivity, které jsou obsahem přibaleného návodu. 

Příjemný pevný papír vám nedovolí pustit karty z ruky. A velkou výhodou je, že se nedají jen tak lehce poškrábat a zmuchlat. Vydrží tak nápor i mladších sourozenců. 

Co se děti naučí:

  • číst zlomky
  • zapsat zlomky
  • porovnat hodnoty zlomků

Uvnitř máte přehledný manuál s nápady na co nejpestřejší využití hry. Stejně tak přehled zlomků.

Karty jsou akorát velké, aby se dětem pohodlně držely a aby se z nich dalo i dobře číst. Kódované řazení jednotlivých karet poskytuje možnost vlastní kontroly.

Základní pravidla:

Všechny karty rozdejte mezi děti. Ty si je rozloží pohodlně před sebe. Nevadí, když je hráči navzájem vidí. Na každé kartě má hráč graficky znázorněný zlomek (Já mám) a ve spodní části je pak zapsán číslicí zlomek odlišný (Kdo má?).

Začíná ten, kdo dostal kartičku s úvodním textem „První karta“. Použije tuto větu a pak se zeptá: „Kdo má 2/3?“ jak je uvedeno ve spodní části karty. Na dotaz reaguje hráč, který má v horní části grafické znázornění zlomku 2/3, a položí otázku ze spodní části karty (v tomto případě: „Kdo má ovci 4/7?“). 

Karty na sebe navazují a vytvářejí řadu. 

Aktivity pro jednoho hráče:

  • ze všech karet vytvoří řetěz (použije graficky znázorněný zlomek x číselně zapsaný zlomek)
  • několik vylosovaných karet přiloží na číselnou osu
  • několik vylosovaných karet seřadí od nejmenší hodnoty po největší
  • z jedné karty číselně zapíše obrázek z horní části a graficky znázorní zlomek z dolní části karty do různých geometrických tvarů (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník) a porovná tyto zlomky mezi sebou
  • z jedné karty opíše oba zlomky a vytvoří z nich 2 příklady, které vypočítá – součet a rozdíl

Aktivity pro skupinu:

  • Od největšího. Vytvoříme skupiny po pěti a více hráčích. Každý má svou kartu. Hráči se seřadí vedle sebe podle velikosti zlomku ve spodní části karty – od největšího po nejmenší.

  • Větší bere. Karty rozdělíme na hromádky podle počtu hráčů. Hráči otočí vrchní karty z hromádky. Kdo má nejvyšší hodnotu zlomku, bere všechny vyložené karty a uloží si je dospod své hromádky. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem karet. Hrajeme se zlomky z dolní části karty.

  • Cvičíme. Každý hráč má svou kartu. Hráči chodí po třídě a náhodně vytvářejí dvojice. V dané dvojici vždy porovnají hodnoty na svých kartách (zlomky z dolní části karty). Kdo má vyšší hodnotu, vzpaží, kdo nižší, udělá dřep. Poté si karty vymění a pokračují v hledání někoho dalšího do dvojice.

  • Bingo. Na stůl rozložíme 15 karet obrázkem nahoru. Každý dostane prázdnou kartu pro hru bingo (3×3), do které si opíše 9 různých zlomků (obrázek z horní částky zapíše zlomkem) dle vlastního výběru z karet rozložených na stole. Hrajeme se zlomky z horní části karet. Karty se otočí obrázky dolů a přijde na řadu losování. Učitel obrázky nepojmenovává, ale ukazuje. Děti škrtají postupně příslušné zlomky na svých kartách. Vítězí ten, kdo má první vyplněný sloupec, řadu nebo úhlopříčku.

  • Pohyblivé řady. Dvě řady hráčů stojí proti sobě. Každý má svou kartu, jejíž zlomek zná (zlomek v dolní části karty). Hráči proti sobě si navzájem ukáží své karty a porovnají velikost se svým zlomkem. Kdo má vyšší hodnotu zlomku, vyskočí, kdo má nižší hodnotu, provede dřep. Poté se řady o jedno místo posunou a přebývající hráč přejde na začátek řady.

  • Slovní úlohy. Děti rozdělíme do skupin. Každá skupina dostane kartu a vymyslí slovní úlohu, jejímž výsledkem bude hodnota zlomku z karty. Skupiny si navzájem slovní úlohy přečtou a vyřeší.

  • Plácačka. Děti se rozdělí na dvě skupiny. Učitel rozloží karty se zlomky na desku stolu a pozve k němu vždy dva protihráče, kteří obdrží plácačku na mouchy. Hrajeme se zlomkem z horní části karty. Učitel vysloví hodnotu zlomku a ten, kdo první plácne shodnou kartu, dostává pro svou skupinu bod. Hráči se po každém kole vymění.

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Já mám, kdo má? Zlomky

Já mám, kdo má? Zlomky

Trénujete čtení a zápis zlomků.

Poznáváte jejich různou grafickou podobu.

Porovnáváte jejich hodnotu.